Jak wejść do branży IT? Technologia jest kobietą!
Praca w IT wciąż jest pożądaną opcją. Branża dynamicznie się rozwija i coraz bardziej otwiera na różne role. Jak znaleźć pracę w IT? Na co zwrócić uwagę, od kogo czerpać? Poznaj konkretne wskazówki od ekspertek, związanych z konferencją Pozitive Technology.

Zacznijmy od badań!
Technologia jest kobietą, ale nie jest jeszcze tak dobrze, jak mogłoby być. Co to znaczy? Anita Borg, działaczka na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet w dziedzinach technologicznych, powiedziała w 1995 roku, że do 2022 roku kobiety będą stanowiły połowę zatrudnionych w IT. Teraz mamy 2023 i sytuacja nie jest aż tak kolorowo. Co mówią najnowsze statystyki? Badanie społeczności IT z 2023 – badano programistki i programistów w Polsce – i tylko 18% z nich to kobiety. Badanie objęło ponad 10 000 osób. Zgodnie z danymi Eurostatu, kobiety w sektorze IT stanowią jedynie 18% zatrudnionych. Jednak sięgając do statystyk pochodzących z wnętrza firm informatycznych, dowiadujemy się, że ponad 46% kobiet w branży IT zajmuje stanowiska nieprogramistyczne 🔗[“Start-upy, Venture Capital i nowe technologie. Czy płeć ma znaczenie?” – raport przygotowany Talenti z 2023 roku.]
Dlaczego potrzebujemy więcej kobiet w zespołach technologicznych i zależy nam na różnorodności?
Wyniki badań przygotowanych m.in. przez Make IT Safe podkreślają, że różnorodność w zespołach biznesowych, podnosi ich efektywność działania. Poza tym sprawia, że podejmują lepsze decyzje oraz przyczynia się do osiągnięcia wzrostu zysków. Projektowanie technologii przez kobiety, to też uwzględnienie różnych punktów widzenia, nie tylko męskiego. W kontekście diversity ważna jest nie tylko perspektywa płci, ale też różnice związane z pochodzeniem, wiekiem, neuroróżnorodnością itp [źródło: “Diversity wins. How inclusions matters?” Raport McKinsey&Company z 2020 roku.]
Można też sprawdzić, jak brak reprezentacji danej grupy wpływa na dany produkt. Przykład? Podaj telefon osobie starszej. Czy przeczyta wszystkie teksty na niewielkim ekranie, pisane małą czcionką?
Jak zacząć pracować w IT?
Zastanów się, w czym chcesz się specjalizować? AI, Machine learning, a może cybersecurity, analiza danych czy project management? IT, to nie tylko programowanie.
Warto wykorzystać różne sposoby na budowanie swojej ścieżki:
- Staże zawodowe, jeśli jesteś na początku drogi zawodowej.
- Praca nad własnym projektem: aplikacja, gra, które pomagają budować własne portfolio.
- Kursy i zdobywanie certyfikatów, które wspierają w zdobywaniu wiedzy. Mogą to być na przykład kursy z cyberbezpieczeństwa czy sieci komputerowych.
- Udział w konferencjach, meetupach, spotkaniach z ekspertami i praktykami. Można ich zapytać, co jest ważne w tworzeniu CV pod kątem IT oraz kogo szukają do firmy. Dowiemy się też, na co zwracać uwagę i jak się wyróżnić na rozmowie kwalifikacyjnej.
- Przebranżowienie: sprawdź, czy istnieje możliwość zmiany branży w Twojej firmie? Czy są takie stanowiska, które Cię interesują i widzisz tam siebie?
Mitem jest, że każdy się odnajdzie w IT. Sprawdzi się tutaj osoba, która jest wnikliwa, nastawiona na ciągłe uczenie się, rozwiązywanie problemów, i przede wszystkim cierpliwa. Potrzebna jest duża motywacja i determinacja, szczególnie na początku pracy w IT.
Początkowe role w IT: co możesz wybrać?
Ról w nowych technologiach jest coraz więcej. Możemy zacząć od choćby tych najbardziej znanych: tester, analityk danych (data analytics), project management, product owner, biznes analityk. Są takie, które wymagają umiejętności analitycznych lub takie, w których kluczowa jest umiejętność organizacji pracy, dobrej komunikacji etc. Inne role, łączące kreatywność z technologią, to wszelkie role UX, np. UX designer, UX researcher.
Project Management Officer – rola wsparcia projektu. Junior Scrum Master – to inne stanowisko, na pograniczu koordynacji projektu, wsparcia i rozwiązywania problemów. Jest też ścieżka rozwoju AI. Wciąż warto pamiętać o roli developerskiej; czyli programistycznej, choć wiele osób uważa, że to jedna z trudniejszych ścieżek.
Jak 🔗 zacząć szukać pracy w IT?
- Pierwszy krok, to zaktualizowanie swojego cv.
- Następnie warto założyć profil na LinkedInie. Czy jest tam całe doświadczenie, kompetencje? Pogrub kluczowe informacje.
- Dodaj opis zawodowy i sprecyzuj cele zawodowe – jakie stanowisko i obszar IT Cię interesuje? Wpisz te informacje na LinkedInie.
🔗 Przygotuj się do 🔗 rozmowy kwalifikacyjnej.
Inspiracje, trendy w IT
Data Science, Data researcher, rozwiązania chmurowe, AI, Machine Learning, Python. Cały czas powstają nowe role. Może za jakiś czas powstanie rola etyka w zakresie AI, który skoncentruje się na uczciwości, bezpieczeństwie wdrażania AI.
Innym ważnym trendem jest zrównoważony rozwój w technologii, wspominany przez Gartnera. Obejmuje kompetencje technologiczne i wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inna odnoga IT, to game development – mocno się rozwija i to ciekawa opcja dla programistów, grafików. Proces przebranżowienia się jest powszechny w samej branży, ponieważ jest tak bardzo dynamiczna i rozwojowa.
Dowiedz się więcej na temat przebranżowienia do IT:
- e-book “🔗 Zmieniam pracę na IT. Jak się przebranżowić krok po kroku”
- webinar o 🔗 przebranżowieniu do IT z Klaudią i Łukaszem Jarychami,
- webinar o 🔗 rekrutacji do IT z Katarzyną Krótki.
Zapraszamy do śledzenia zaprzyjaźnionego programu 🔗 #MamoPracujwIT i treści zgromadzonych na 🔗 portalu mamopracuj.pl.
______________
Artykuł powstał po rozmowie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej (14.11.2023 “Technologia jest kobietą. Jak wejść do branży IT i się w niej rozwijać?”), CEO Talenti, ekspertki employer brandingu i współzałożycielki Mamo Pracuj z ekspertkami związanymi z @pozitive technology: Joanna Ochocińska, ekspertka w zakresie rekrutacji i selekcji, specjalistka od rekrutacji do IT w Capgemini, Katarzyna Sobocińska, ekonomistka, specjalistka od obsługi projektów inwestycyjnych, Biuro Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Poznania. Gabriela Gil – specjalistka od marketingu, dba o wizerunek marek w internecie, Project Leader, pozitive technologies. Ewelina Hernik-Wegner – managerka i liderka w obszarze rozwoju produktów i oprogramowania w Allegro.