Skip to content

Jaką formę pracy preferujesz? Typy umów o pracę.

Przygotowałyśmy dla Ciebie pigułkę wiedzy na temat różnych typów umów. Omówiłyśmy ich wady i zalety i prawa, które Ci przysługują, kiedy zdecydujesz się pracować na umowie zlecenie, czy umowie stażowej. Poczytaj o tym, jak wygląda praca na różnych typach umów i zdecyduj, który odpowiada Ci najbardziej. Wreszcie cała przydatna wiedza w jednym miejscu w sieci. korzystaj!

Umowa zlecenie

Cel: Staranne wykonanie zlecenia powierzonego przez zleceniodawcę (nie odpowiadamy za efekt i skutki) za które otrzymujemy wynagrodzenie.

Miejsce: Swoboda w wyborze miejsca pracy. W zależności od rodzaju zlecenia nie ma konieczności wykonywania jej w jednym, wskazanym przez zleceniodawcę miejscu.

Czas: Zleceniobiorca ma prawo sam ustalić ramy czasowe, w których będzie wykonywał swoją pracę.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny.  

Pracodawca łamie zasady w umowie: Zleceniobiorca ma prawo dochodzić swoich roszczeń związanych z umową w sądzie powszechnym.

Sąd pracy: Nie obowiązuje sąd pracy, za wyjątkiem pozwu o ustalenie istnienia stosunku pracy do sądu pracy. Taki pozew nie podlega żadnej opłacie.

Wynagrodzenie: Godzinowe, brutto (podane przed odliczeniem obowiązkowych składek)

Zalety: Czynności związanych z umową nie trzeba wykonywać w określonym miejscu i czasie, zleceniobiorca nie musi też osobiście wykonywać określonych czynności, może je zlecić innej osobie. 

Rozwiązanie umowy: Umowę zlecenie można rozwiązać z dnia na dzień, co oznacza, że z dnia na dzień umowa wygasa ze skutkiem natychmiastowym. Chyba, że w umowie został zawarty czas na rozwiązanie umowy.
O rozwiązaniu umowy można poinformować zleceniodawcę na piśmie lub ustnie – ważne, żeby jasno przekazać, że rozwiązujemy umowę i nie chcemy już dłużej wykonywać zlecenia.

Pamiętaj! Umowa zlecenie/dzieło nie jest wliczana do stażu pracy!

Składki, które pracodawca musi odprowadzać: Kiedy umowa zlecenie stanowi jedyny tytuł ubezpieczenia pracownika, pracodawca musi odprowadzać od niej składki:

  • rentową,
  • emerytalną,
  • wypadkową (tylko jeśli zlecenie wykonujesz w siedzibie pracodawcy)
  • zdrowotną.

Ważne: Jeśli jesteś studentką poniżej 26 r.ż:, to pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składek wyłącznie w sytuacji, gdy zleceniobiorcą jest uczeń lub student poniżej 26. roku życia, objęty już ubezpieczeniem przez szkołę, uczelnię lub rodziców czy opiekunów. 

Dalsza treść - tylko dla zalogowanych użytkowniczek.

Zarejestruj się

lub jeśli masz konto Zaloguj się