Kobiety i prawo wyborcze: dlaczego warto głosować?
Czy wiesz, że jeszcze w 1917 roku kobiety w Polsce (i nie tylko) nie miały prawa do głosowania? Możliwość głosowania to nasze prawo i przywilej. Czy wiesz, że autorki “nudnych” lektur na języku polskim miały też inne, aktywistyczne oblicze? Przeczytaj, jak wyglądała walka o prawa wyborcze w Polsce i dlaczego warto uczestniczyć w wyborach.

Prawa wyborcze nie zostały dane kobietom przez naturę, Boga czy mężczyzn. Kobiety same je sobie wywalczyły. Ale o tym już nie uczymy się w szkole, a nazwiska sufrażystek do tej pory są nieznane. Historia jest pokazywana z perspektywy mężczyzn, dlatego dobrze uzupełnia ja herstoria. Bardzo ważną częścią zagadnienia jest uzyskanie praw wyborczych przez kobiety. To postęp w dziejach ludzkości i krok milowy w kierunku równości praw kobiet oraz mężczyzn.
Prawo wyborcze w Polsce: jak to się zaczęło?
Ruchy kobiece i feministyczne w Polsce cieszą się długa tradycją, różnorodną formą i wieloma sukcesami. Wszystko zaczęło się w XVIII wieku i wiązało się z walką o niepodległość. Pierwsze organizacje powstały po powstaniu kościuszkowskim. Było to Towarzystwo Dobroczynności Patriotycznej Kobiet, które prowadziła Klementyna z Tańskich-Hoffmanowa (1798-1845) w Warszawie.
Dalsza treść - tylko dla zalogowanych użytkowniczek.
Zarejestruj sięlub jeśli masz konto Zaloguj się